ALTIN 461,11
DOLAR 7,3864
EURO 8,7682
BIST 1,1853
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 32°C
Az Bulutlu

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Kaç Para Kazandırır? 2019

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Kaç Para Kazandırır? 2019

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Kaç Para Kazandırır? 2019

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kaç Para Sermaye Lazım? 2019

10 Aralık 2018 tarihinde eklendi.

Mantar yetiştiriciliği kısa vadede gelir elde edilebilecek bir iştir. Ancak maliyetli olduğunu söylemek mümkün olsa da, bu işten iyi kazanç sağlayanlar bulunmaktadır. Mantar yetiştiriciliği gerekli şartların ve yetiştirme koşullarının sağlanması ile kar sağlamaktadır. Mantar yetiştiriciliği konusunda devlet  tarafından verilen teşvikler bulunmaktadır. En sık yetiştirilen mantar türü ise istiridye mantarı olmaktadır. İstiridye mantarı kilosu en pahalı olan mantar türleri arasında yer almaktadır.

Mantar Yetiştiriciliği Yapmak

Mantar yetiştiriciliği son zamanların en favori işlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşük maliyetle yüksek kar sağlamak isteyenler bu sektöre yönelmektedir. Meydana gelebilecek tüm riskleri göz önünde bulundurarak yüksek kar oranları elde edebilirsiniz. Mantar, zehirlenmelere mahal verebilecek bir bitki türü olduğu için üretim yapacakların sektörel olarak iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Ülkemiz tarımsal faaliyetlerden gelir elde etmek isteyenler için mükemmel bir ülkedir. Çünkü her bölgemizde çeşitli ürünlerin üretimi yapılmakta, yurt dışına yapılan satışlar da iyi gelir getirmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kaç Para Sermaye Lazım? 2019 Yeni İş Fikirleri

Mantar yetiştiriciliği yapmak

Sıfırdan mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen okurlarımızın sektör ile ilgili detaylı bir araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu anlamda ihtiyaç duyacağınız tüm konuları sizlere aktaracağız. Pazar tezgahlarında, market raflarında genel olarak kültür mantarının satıldığını görürüz. Bu mantarın yanı sıra pek çok mantar türü bulunuyor. Mantarların doğada yetişmeleri kolaydır. Ancak yetiştiricilik yapmak isteyenlerin mantarlara bu doğal şartları sağlaması gerekmektedir. Bu anlamda üreticilerin yüksek kar getirici ve az risk içeren mantar türlerini tercih etmeleri gerekmektedir. Bankalar tarafından mantar yetiştiriciliği kredisi adı altında 30 bin TL’ ye kadar kredi verilmektedir. 

Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti

Mantar yetiştiriciliği maliyet hesaplaması yapacağız. 100 metre kare alanda istiridye mantarı yetiştirmek ile ilgili hesabımız aşağıdadır. Bu alanı mantar yetiştirmeye uygun hale getirmek için havalandırma sistemi, ısı ölçer aleti, nem ölçer aleti, sineklere ve diğer böceklere karşı ilaçlama, aydınlatma, nemlendirme, kompost, kompostlar için raflar gerekmektedir. Bu işi yapmak için 10 bin ila 20 bin TL bir yatırım ilk etapta yeterli olacaktır.

Tabi kullandığınız malzemelerin kalitesi arttıkça maliyet de artacaktır. Bir deposu ya da mantar yetiştirmek için uygun alanı olmayanların bir çadır alarak bu işi yapmaları gerekmektedir. Yatırım giderlerine bu anlamda bir 10 bin TL daha eklemek gerekmektedir. 100 metre kare alanın alacağı kompost sayısı 8 tondur. Pamuktan ise 10 ton alır. Samandan alınacak olan kompostların tanesi 0,60 kuruştur.

8 ton kompost ise 4800 TL edecektir. Pamuk kompostları daha pahalı olmaktadır. Bu maliyeti düşürmek isteyenlerin başvuracağı yöntemlerden bir tanesi kendi kompostlarını kendileri üretmesi olacaktır. Çay, çimen, bitki artıklarından kompost üretimi yapılmaktadır. Saman kompostlarında elde edilecek olan tutar ise yüzde 25 olarak belirlenmiştir. bu da demek oluyor ki 8 ton komposttan 2 ton mantar elde edilecektir. Pamuk kompostlarından daha çok mantar elde edilmektedir. Bu oranın yüzde 30 olduğunu farz edersek, 10 ton komposttan 3 ton mantar alınabilir. Tabi bu maliyete bir de işçilik maliyetlerini eklemek gerekmektedir.

Ürün almanız 45 gün sürmektedir. Bu da demek oluyor toplam su ve elektrik giderleri 1000- 1500 TL arası olacaktır. Kurulum için 12 bin çadır, 4800 kompost, 1000- 1500 TL arası da su ve elektrik gideriniz olacaktır. İşçiliği kendiniz yapacaksanız bunu maliyet hesabına katmamak gerekiyor. Yapılan bu yatırımın üretimden karşılanıp karşılanamayacağı ise en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Para kazandıran tarım ürünleri ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve bu ürünleri de üretebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Mantar yetiştiriciliği uygun koşulların sağlanması dahilinde karlı olmaktadır. Mantar yetiştirmek için uygun alanınız varsa, daha da karlı olacağını söylemek mümkün olmaktadır. İstiridye mantarının pazar tezgahlarında satılan fiyatı 12 TL ile 12 TL arasında olmaktadır. Ancak toptancılar mantarı yarı fiyatına almaktadır. 2,5 ton mantar elde ettiğimizi farz ettiğimiz için elde edeceğimiz tutar 15 bin TL olacaktır. Kolay bir hesapla 6 * 2,5 ton = 15 bin TL. Yani 45 gün verdiğimiz emek sonunda kazanacağımız tutar sadece 15 bin TL‘ dir. 4800 TL kompost, 1000 TL elektrik parası derken, işçiliğe de kendimiz yapsak cebimize en temizinden 9 bin TL kalır.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kaç Para Sermaye Lazım? 2019 Yeni İş Fikirleri

Mantar yetiştiriciliği karlı mı?

Kendi yeri olmayanlar kira giderleri, işçilik derken maliyetleri artıracağı için ceplerine kalacak olan meblağ 2 bin, 3 bin TL olacaktır. Köyde oturanlara iş fikirleri isimli yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstiridye Mantar Üretimi

En pahalı olan mantar çeşitlerinden bir tanesi istiridye mantarıdır. Yukarıdaki hesabımızı da zaten bu mantar türüne göre yaptık. Mantar yetiştiriciliği yapmak için bir okul okumaya gerek yoktur, ancak gereken şartları bilmek gerekmektedir. Önceliğimiz sağlık olmalı ve yasal olarak gerekli kurumlardan izin almalıyız. Mantarların bir çoğu zehirli olduğu için bu konuda yeterli bilgi alınması gerekiyor. Mantarlar hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı ve tüm mantar çeşitleri öğrenilmelidir. Ayrıca mantarların nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilgili de bilginiz olmalıdır.

Daha sonra sermaye, gerekli ekipman, kompostların temini vb. konulara önem verilmesi gerekiyor. Mantarın yetiştirilmesi ve satılması konusunda prosedürler belirlenmiş ve yönetmelikler çıkarılmıştır. Mantarların yetiştirildikleri alanların temiz olmasına özen gösterilmelidir. Yetişmeleri için uygun nemli ortamın sağlanması ise olmazsa olmaz şartlar arasında yer almaktadır. Kompostlar için genel olarak çamur ve saman kullanılmaktadır.Mantarlar büyüdükten sonra bunları ekmek için uygun yerlerinizin de olması gerekmektedir.  Mantarlar toplandıktan sonra, tekrar üretim yapmak için ise mantar yataklarının temizlenmesi gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kaç Para Sermaye Lazım? 2019 Yeni İş Fikirleri

İstiridye mantar yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği Teşvik

Mantarların yatakları hazırlandığından toplanmasına kadar geçen süre 6 haftayı bulmakta hatta bazı durumlarda aşmaktadır. Mantar yetiştirmek için uygun derece 13 olarak belirlenmiştir. Depolanacak olan alanların ise soğuk ve karanlık olması gerekmektedir. Pazara yakınlık da ürünlerin çürümeden ve kararmadan satılması oldukça önemli olan bir konudur. Mantar yetiştirmek değil satmak önemlidir. Bu mantarların elinizde kalma olasılığı da bulunmaktadır. Önce ekecek olduğunuz türe karar verin. Sonra da bulunduğunuz bölgenin pazar potansiyelini belirleyin. Her bölgede tanınan ve bilinen mantar türleri farklıdır. Bu sebeple tür belirlemede yöresel tercihler ön plana çıkacaktır.

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyenlere devlet tarafından verilen pek çok destek bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı’ na bağlı olarak faaliyet gösteren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından destekler veriliyor. 302-1 sayılı çiftçilik faaliyetlerinin geliştirilmesi 

Belirlenen hibe oranları ise yüzde 55 ila yüzde 65 arasında değişmektedir. Yani mantar üretimi konusunda yatırım yaptığınız tutarın yüzde 65′ i kadar olan tutarı geri alma gibi bir ihtimal söz konusu olabiliyor.

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için bu mantar türünün hangi bölgede desteklendiğinin öğrenilmesi gerekmektedir. Destekleri buradan inceleyebilirsiniz. İnşaat işlemlerinin yapılması ve uygun alanların oluşturulması için  teklif alınması gerekmektedir. Kısacası bu işe başlayacakların diğer destekleme ödemelerinde olduğu gibi bir iş planı hazırlamaları gerekiyor. Ayrıca gerekli dokümanın TKDK’ ya teslim edilmesi gerekiyor. Yapılan bazı harcamalar ise destek kapsamında değerlendirilmemektedir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

Mantar Yetiştiriciliği İçin Kaç Para Sermaye Lazım? 2019 Yeni İş Fikirleri

Mantar yetiştiriciliği teşvik

  • Kira masrafları
  • Döviz kur farkları
  • Vergi konulu ödemeler
  • Yetiştiricilik için alınacak olan depoların ya da arazilerin masrafları
  • Banka ücretleri
  • Elektrik, su gibi işletme giderleri
  • Uygun üretim yapılmadığı için yazılacak olan cezalar  destekleme dışında tutulmaktadır.

Genel olarak üreticiler tarafından hibe konusunda en merak edilen durum KOSGEB tarafından mantar yetiştiricilerine destek verilip verilmediğidir. Kurum tarafından mantar yetiştiriciliği konusunda verilen herhangi bir destek bulunmamaktadır.

Özellikle mantar yetiştiriciliği konusunda destek almak isteyenlere Genç Çiftçi projesi kapsamında destek verilmektedir. Bu proje kapsamında destek almak isteyenlerin 18 yaşından büyük ve 40 yaşından küçük olması gerekmektedir. Ayrıca yetiştiricilik yapılacak olan bölgede ikamet etme şartı da aranmaktadır. Genç Çiftçi Projesidahilinde verilecek olan destekler kültür mantarı üretimi konusunda olmaktadır. Bu kapsamda verilecek olan destek tutarları 30 bin TL olmaktadır. Genç Çiftçi projesinde kültür mantarı üretimi için destek verilmektedir. Başvurular 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecekti.

 Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri Çiftçilere 100 bin TL’ ye kadar faizsiz kredi vermektedir. Üst limitleri kurum tarafından verilen krediler yatırım ve işletme dönemlerinde faiz indirimli olarak da verilmektedir. 2020 yılına kadar geçerli olacak olan bu krediler ile ilgili detaylı bilgi banka şubesinden alınabilir.

Uygun sıcaklık ve nem koşulları sağlamanız dahilinde yetiştiricilik yapmanızın önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır. Bu amaçla düşük maliyetle yüksek kar elde etmek isteyen kişiler pazara yakın olmak ve mantar türlerini tanımak kaydı ile bu işe girebilir.

mawice
mawice
Türkiye'deki tüm blog sahiplerine - yazarlarına wordpress ve blogculuk hakkında yararlı olacağımı düşünerek, kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı hedefleyerek mawice.com'u kurdum. Ve İşin Güzel Tarafı Sizlerde İçerik Paylaşabilirsiniz Web Sitemizde ..Sizlerinde desteğiyle kısa zamanda büyüyecegimize inannıyorum. Tşkler..
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.